LOADING

Type to search

Actualitat Coronavirus Ribes

Sant Camil comença a respirar més alleujat

Entrada de Sant Camil, sense ningú, diumenge passat

Fa deu dies, dilluns 30 de març, l’Hospital de Sant Camil tenia 170 ingressats per malalties vinculades al coronavirus. Avui, Dijous Sant, en té 128. Té onze pacients menys que fa 24 hores, la majoria dels quals (nou) perquè han rebut l’alta i altres perquè han estat traslladats a altres centres. L’hospital viu encara absolutament dedicat a la gestió del coronavirus i la lluita per salvar vides, però el nivell de tensió és lleugerament inferior al de fa uns dies.

Les dades que diàriament aporta el Consorci Sanitari del Garraf – Alt Penedès –que gestiona els hospitals de Sant Camil i el de Vilafranca– permeten mostrar l’evolució d’ingressats, defuncions i altes. Són números freds, que amaguen el patiment dels pacients i la intensitat dels professionals per gestionar la crisi, però també permeten apropar-se a la realitat interna del centre.

El descens en el nombre d’ingressats no és necessàriament una informació fidedigna (ja que depén de moltes altres variables), però sí aproximada. En canvi, l’evolució de defuncions i de les altes signades sí que il·lustra el ritme que està seguint la malaltia. En els útims tres dies només s’ha hagut de lamentar una mort a Sant Camil (tot i que dilluns en van ser quatre en un sol dia), mentre que la xifra d’altes continua creixent progressivament i ja arriba a les 112.

A l’edició en paper de L’Eco d’aquesta setmana publiquen un reportatge sobre com està gestionant Sant Camil la crisi, així com les diferents dades realcionades als espais i equipaments destinats a la lluita contra la Covud-19.

Sant Camil
DiaIngressatsMortsAltes
Divendres 2033
Dissabte 21432
Diumenge 22542
Dilluns 23683
Dimarts 2410741
Dimecres 2510354
Dijous 2610367
Divendres 27113817
Dissabte 28138919
Diumenge 291631020
Dilluns 301701723
Dimarts 311591737
Dimecres 11641947
Dijous 21552254
Divendres 31352767
Dissabte 41273281
Diumenge 51273588
Dilluns 61273593
Dimarts 713139102
Dimecres 813940103
Dijous 912840112
Dades acumulades